Southend Chess Club Title

Results 2010/11 Index   Southend League Division 2 - 2nd Team   Southend League Perriman Cup - 1st Team

Results 2010/11 - Southend League Division 3 - 3rd Team

DateOpponentsH/AScore
28/10/10Basildon IVA3½-2½
08/11/10Temple Sutton IIH2-4
19/11/10Rayleigh IIA4½-1½
18/01/11Thurrock IIIA3½-2½
28/02/11Basildon IVH6-0
21/03/11Rayleigh IIH3½-2½
28/03/11Thurrock IIIH3½-2½
13/04/11Temple Sutton IIA6-0

The final league table is on the Southend & District League website.

 
Temple Sutton II13/04/11Southend III
1Gary M Perks (B)12701Colin M Newton129
2Melvin R Pool12601Nigel E Cook114
3Mark S Jones11401Dennis R Dartnell91
4John Hart10301Mark G Kay102
5Ali Abdaal11001Paul Ward105
6Taimur Abdaal8001John R Chapman73
06
Average Grade110.0102.3
Average Performance52.3160.0
 
Southend III28/03/11Thurrock III
1Dennis R Dartnell (B)91½½Len SC Whittaker108
2Mark G Kay10210Robin C Smith103
3Paul Ward10510Ronald H Prickett102
4Steve J Haggerty9601Jody Gorham93
5John R Chapman7301Dan Ball101
6William U Bremner6510Steve Crosley66
Average Grade88.795.5
Average Performance103.880.3
 
Southend III21/03/11Rayleigh II
1Colin M Newton (B)12910Jon P Gazzard131
2Nigel E Cook11401Neil G Axe125
3Mark G Kay10210Tom Hedaux99
4Steve J Haggerty9610Russell Gonsal84
5James I Courtenay86½½Tony Canee80
6Alan H Wilson7701Derek Stockingse80
Average Grade100.799.8
Average Performance108.292.3
 
Southend III28/02/11Basildon IV
1Dennis R Dartnell (W)9110William T Rippon112
2Paul Ward10510Terry Marshe90
3Alan H Wilson7710Edward C Ballard87
4John R Chapman7310William Swain64
5James I Courtenay8610Ben Thompsone40
6William U Bremner6510Gary Swaine40
60
Average Grade82.872.2
Average Performance123.231.8
 
Thurrock III18/01/11Southend III
1Terry Field (W)105½½Colin M Newton129
2Ronald H Prickett10201Nigel E Cook114
3Dan Ball10101Mark G Kay102
4Jody Gorham9310Steve J Haggerty96
5Chris Babajidee8001Dennis R Dartnell91
6Ian Johnston8010Peter H Billson76
Average Grade93.5101.3
Average Performance93.0101.8
 
Rayleigh II19/11/10Southend III
1Jon P Gazzard (W)131½½Colin M Newton129
2Tom Hedaux9910Nigel E Cook114
3Tony Canee8001Mark G Kay102
4Brian Cooper9301Steve J Haggerty96
5Stan Taylore10601Dennis R Dartnell91
6Terry J Crumpe5001James I Courtenay86
Average Grade93.2103.0
Average Performance78.0118.2
 
Southend III08/11/10Temple Sutton II
1Nigel E Cook (B)114½½Gary M Perks127
2Paul Ward10501Chris Lynch116
3Steve J Haggerty9601Mark S Jones114
4Dennis R Dartnell91½½Frank E Gulley107
5James I Courtenay8610Gordon Deuchars105
6John C Frenche7001John Hart103
24
Average Grade93.7112.0
Average Performance95.3110.3
 
Basildon IV28/10/10Southend III
1Nathasha O Bogoda (W)123½½Colin M Newton129
2William T Rippon112½½Nigel E Cook114
3Terry Marshe90½½Mark G Kay102
4Edward C Ballard8710Steve J Haggerty96
5William Swain6401Peter H Billson76
6Devni Pererae2001William U Bremner65
Average Grade82.797.0
Average Performance87.891.8

Results 2010/11 Index   Southend League Division 2 - 2nd Team   Southend League Perriman Cup - 1st Team